Uber De Nedir? Neyin Nesidir?

Telefona yüklendikten sonra kullanıcı gideceği yere taksi, lüks araç, tekne ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneklerine sahip olabiliyor...1 dakikada okuyabilirsiniz


Eliniz de bulunan android ve ios işletim sistemlerine sahip olan telefonlardan uber uygulamasını indirip, uygulamadan bulunduğunuz yere taksi çağırmaya uber taksi denilmektedir. Bir nevi ülkemizde ki sarı civciv taksilerine göre kıyaslarsak çok çok iyi bir şey olduğu aşikârdır. Nedenini söylemek gerekirse, ülkemiz de sarı civcivlere binmeye korkar olduk. Taksimetreden yazan fiyatların katını söyleyerek soygunculuktan başka bir şey yaptıkları yok. Bu dediklerimiz bütün taksiciler için geçerli değildir. Özellikle İstanbul ve çevresinde ki büyük iller de bu durumla karşılaşmaktayız. Sarı civcivli taksicilerin uber taksicilere karşı açtıkları savaşı hep beraber sosyal medya ve havuz medyalarından görüp duymaktayız.

Uber Ortaya Nasıl Çıktı?

2008 yılında TravisKalanick ve GarretCamp adında iki kafadar karlı ve soğuk bir paris gecesinde taksi bulma konusunda sıkıntı yaşamasıyla birlikte uber olayı ortaya atılmıştır. Bu sıkıntıyı yaşamalarından dolayı slogan olarak “butona dokun ve araç kapında olsun” dediler.

Uber Fiyatları

Uber başlama ücreti 8TL civarında. Dakika bazı olarak hesaplanırsa yaklaşık olarak 35 kuruş fiyatındadır. Kilo metre başı 2.5TL fiyat tarifeleri bulunmaktadır.

Uber Türkiye’de Yasaklandı mı?

Ülkemizde ki sarı civcivler, bu duruma aşırı tepki gösterip şu kelimeleri kullandılar, “ biz taksiciler plakalar alıp vergiler ödüyoruz uber taksiciler için bu durum geçerli değil” dediler. Bu yaşanan olaylardan dolayı Türkiye Taksicileri mevzuatına aykırı olduğu için yasaklanmıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
1
OHA!
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun