Tarihte bugün neler oldu? (27.03.2018)

1 dakikada okuyabilirsiniz


Bugünün anlam ve önemi nedir ? Hangi iki ülke Romanya’ya katılma kararı aldı? Bu tarihte İstanbul’da, ”Auditorium” adıyla ilk yüksek okulu açan imparator kim? Dışişleri Bakanı İhsan Sabri bu tarihte  Savunma İşbirliği Anlaşması’nı bilin bakalım kiminle ne için imzaladı? Havaalanında gerçekleşen 583 kişinin hayatını kaybettiği kazanın asıl sebepleri neler? İşte dünya tarihinde bugün neler oldu bir bakalım.

 1. 1 Dünya Tiyatrolar Günü


  Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Öncelikle tiyatroda oynayan kişiyle seyirci arasında her zaman bir temas vardır. O anı sanki izleyiciyle canlı tutarlar. 1961 yılında uluslararası tiyatrolar birliği tarafından bu gün Dünya tiyatrolar günü olarak ilan edildi. Amaç edebiyatımızı sanatımızı ayakta tutarak insanlara sevdirmekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları bugün için oyunlarını tiyatro seveler için ücretsiz uygulayacak.

 2. 2 Nissan - Renault arasında güç birliği anlaşması imzalandı.


  1999 yılında Tokyo'da Renault ile Nissan arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Renault, Nissan'a 5.4 milyar dolar ödedi ve 36.8 hissesine sahip oldu.  Renault ve Nissan dünyanın 4'üncü büyük otomotiv üreticisini oluşturdu.

 3. 3 Besarabya ve Moldova Romanya'ya katıldı


  Moldova, 19. yüzyılda Rus Çarlığı egemenliğindeydi. Birinci Dünya Savaşından sonra Moldova ile Romanya, 1918 yılında Büyük Romanya ismi altında birleşti. Eski Sovyetler Birliği'nin kurulmasıyla bu birliktelik, 1940 yılında son buldu.

 4. 4 İmparator II. Theodosius İstanbul'da, ''Auditorium'' adıyla ilk yüksek okulu açtı


  Doğu Roma  Bizans imparatoru olan II. Theodosius 425  yılında o dönemde ismi "Konstantin"olan İstanbul'da Auditorium'' adıyla ilk yüksek okulu açtı. Bu yüksek okulda  31 profesörle birlikte Latince ve Grekçe hitabet ve gramer, hukuk ve felsefe dersleri verilmeye başlandı.

 5. 5 Kanarya Adaları'nda iki jumbo jetin yerde çarpışması sonucu 583 kişi hayatını kaybetti


  1977 yılında gerçekleşen bu olayda Kanarya Adalarında bulunan Santa Cruz Havaalanında gerçekleşti. O gün sis etkisinin giderek yoğunlaşması havaalanında bulunan üç radyo frekansından ikisinin bozuk olması uçakların tek frekanstan kalkış beklemesi ana pistlerinin ışıklarının yanmıyor olması adeta kazaya davet çıkardı.

 6. 6 Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Savunma İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı.


  1976'da Washington'da imzalanan bu anlaşmada alınan kararlara göre Türkiye üslere izin çıkaracak, ABD de buna karşılık Türkiye'ye yardımda bulunacaktı.

 7. 7 Aşk-ı Memnu'n yazarı olan Halid Ziya Uşaklıgil'in vefatı


  Türk roman ve hikayesinin üstadlarından olan edebiyatımızda yazdığı yapıtlarıyla hafızalara kazanan büyük üstadımız İstanbul'da 1944 yılında vefat etmiştir. Ayrıca  
  Uşaklıgil'in Mai ve Siyah adlı romanında Fransız gerçekçi yazarlarının etkisi vardı.

 8. 8 TBMM'de Gazete primleri hakkında kanun kabul edildi.


  1930 yılında Meclis tarafından kabul edilen bu kanuna göre yeni Türk harflerinin kabulünden bu yana çıkan günlük siyasi gazete sahiplerine prim ödenmesi kararını aldı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun