Şarkı Söyleyen Yıldızlar Keşfedildi!

Sarah Brightman, Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli her biri çok güçlü bir sese sahip ünlü sanatçılar... Ancak uzayda çok daha güçlü sese sahip olan varlıklar vardır.5 dakikada okuyabilirsiniz


Şarkı söyleyen yıldızlar

Güneşimiz de dahil olmak üzere, bilim adamları yıldızların şarkı söylediklerini keşfettiler. Dr. John Pasley’in yönettiği, York Üniversitesi’nin Fizik bölümündeki bir araştırma ekibi, deneylerle yıldızların ses ürettiğini açıkladılar.

Bu buluş aslında Mısırlılara kadar uzanan bir fizik kuralına dayanır. “Akışkanlar dinamiği” olarak bilinen bu bilim dalı, aerodinamik ve hidrodinamik olmak üzere iki dala ayrılır ve akmakta olan gaz ve sıvıların hareketlerini inceler. Hidrodinamik, yani sıvıların akışkanlığı aslında günümüzde suyun borulardan akmasından, kanın damarlarda akmasına kadar çok farklı alanlarda kullanılır.

Yıldızlar Nasıl Şarkı Söyler?

Yıldızların söyledikleri şarkı, bir çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, yıldızların yüzeyine benzeyen bir plazma yapı üzerine çok şiddetli bir lazer yansıtılmıştır. İkisi arasındaki etkileşimi inceleyen ekip ilginç bir şey fark etmiştir. Lazer plazmaya çarptıktan sonra, saniyenin trilyonda birinde plazmanın yüksek yoğunluklu alandan düşük yoğunluklu alana doğru aktığı gözlemlenmiştir. Bu durum plazmanın trafik sıkışıklığı gibi bir ortam oluşturmasına neden olmuş ve plazma düşük ve yüksek yoğunluklar arasında bir yığın meydana getirmiştir.

Seri şekilde bu tip titreşimler oluştuğunda ise ses dalgaları oluşur. Uzayda hava olmadığı ve ses uzayın vakumlu yapısında seyahat edemediği için şimdilik yıldızların şarkısı duyulmaz. Ancak detaylı incelemelerde görüldüğü kadarıyla yıldızların çıkardıkları sesler aslında duyulmayacak gibi değildir. Yıldızların yüzeyinde ya da etraflarındaki plazmada bulunan yapıların bir noktadan diğerine akması bu sesleri oluşturur.

Ayrıca, deneylerde oluşan seslerin trilyon hertz’e yakın olduğu ve deneyde kullanılan materyallerin ulaşabildiği son titreşim hızına ulaştıkları kaydedilmiştir. Bu ses frekansı memeli canlıların duyabileceği ses sınırından 6 milyon kat yüksektir ve bu kadar yüksek frekanstaki bir sesi ne yarasalar, ne de yunuslar duyabilir. Bilim adamları sıvıların hareketlerinden ses dalgaları oluşturabilmek için sayısal bir model oluşturdular. Ve oluşan ses dalgalarını gözlemleyebilmek için de polislerin hız radarlarına benzeyen bir yöntem geliştirdiler. Bu yöntem lazerin çarptığı noktada akışanın saniyenin trilyonda birindeki hareketini ölçmelerine imkan sağlar. Evrende bu tip bir efektin oluştuğu bilinen yer, yıldızların yüzeyleridir.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
1
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun