Ramazan’da Spora Ara Vermeyin

1 dakikada okuyabilirsiniz


Sporun insan sağlığı açısından bir çok faydası olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Sağlığımızın dostu olan spor, özellikle Ramazan aylarında insanlar tarafından ara veriliyor veya daha sonra başlarım diye ramazandan sonraya bırakılıyor. Uzmanlar ise iftardan sonra yaklaşık, 1-1,5 saat sonra spor yapmamız gerektiğini belirtiyor. Bu yazımızda uzmanların bizim için tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız.

Ramazan’da spora ara vermenin vücut için sağlıklı bir tercih değildir

Bir sağlıklı yaşam kompleksinin spor müdürü olan Ahmet Dereli, “İftardan yaklaşık 1-1,5 saat sonra antrenmana başlamanız gerekiyor. Ramazan ayında vücudunuzu yormamak için performansınızı artırmak değil, hafif tempolu yürüyüşler ile formunuzu korumak üzere antrenman yapmanız önem taşıyor” diyor.

Ağırlık antrenmanı yapan kişilere verilen tavsiyeler

Ahmet Dereli, ağırlık antremanı yapan kişilerin de kalbine aşırı yüklenmemeleri gerektiğini söyledi. Normal zamanda yapılan antrenman hızının en az yüzde 20'sinin altında kalınması gerektiğini belirtiyor.

Doğru beslenme ile vücudunuzu dinlendirin

Elemental Wellness Club Uzmanı Diyetisyeni Aslıhan Küçük ise bize verdiği tavsiyesinde şöyle diyor:  “Ramazan pidesini uygun miktarda tüketebilirsiniz; ancak unutmamalısınız ki beyaz un kan şekerini hızla yükseltiyor. Bu nedenle tokluk hissi de veren kepekli, çavdar, tam buğday gibi esmer ekmekleri tercih etmenizde fayda var. Orucunuzu su ve 1 adet hurma ile açtıktan sonra 1 kase çorba, 1 dilim tam buğday ekmeği ve salata yiyin. Hazmı kolaylaştırmak için yemeğinize 10-15 dakika ara verin ve ardından et, tavuk, balık veya kurubaklagil gibi protein içeren besinler ile zeytinyağlı hafif sebzeler tercih edin. İftardan 1-1,5 saat sonra az şekerli ve sütlü tatlıların daha doğru bir tercihtir" diyor.

Su tüketimi için bakın neler söyledi

Aslıhan Küçük, Ramazan ayında su tüketimi için şunları söylüyor: “İftar ve sahura büyük bir bardak su ile başlayın. İftar ve sahur arasında ise süre kısa olduğundan yemek sonrası sürekli azar azar su içmeye ve bu suyun oda ısısında olmasına özen gösterin."


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun