Oruç Tutarken Yapılan 3 Büyük Hata

1 dakikada okuyabilirsiniz


Mübarek Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesinden dolayı 16 saat oruç tutuyoruz. Uzun süren bu saat dilimden dolayı, insanlar açlık ve susuzluk sonrasında sağlık problemleri yaşayabiliyorlar. Sağlık problemlerinin üstesinden gelmek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Sizde “Sağlığımı korumak istiyorum” diyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

  1. 1 İftarda çok çeşitli ve fazla yemek yemekten kaçının


    Uzun bir süre aç kaldıktan sonra, iftar menümüzde hemen herşeyi yemek isteriz. Fakat, bu isteğimizi biraz kısmamız gerekiyor. Aslında bu mide açlığı değildir. Uzun süre aç kaldıktan sonra ağır ve çok çeşitli besin tüketimi midemize zarar verebilir. Bu sebeple az ve öz yemeye dikkat ediniz. Midenizin daha kolay sindirim yapabileceği yemekleri tercih edebilirsiniz. Çorba, ana yemek, tatlılar arasına mesafeler koymalısınız. Peş peşe hepsini yemeniz durumunda midenizi rahatsız edebilirsiniz.

  2. 2 Sahurda doyduktan sonra üst üste su içmeyin


    Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise sahurdan sonra üst üste su içmeyiniz. Yemekten sonra mideniz dolu olduğunda üst üste içtiğiniz su sindirimi zorlaştırır. Çünkü içilen su mide enzimlerini zorlaştırır. Ayrıca tok karnına üst üste su içip yatmak reflüye davetiye çıkarır. Vücudumuz sahurda içilen suyu 3 saat sonra dışarıya atar.

  3. 3 Sahur menüsünü doğru seçin


    Sahurda tüketeceğiniz yiyecekleri tercih ederken yarına yapabilecek etkisini düşünmeliyiz. Çünkü bazı yiyecekler sabah kalktığımızda daha çok susamamıza neden olacak. Şekerli, tuzlu, baharatlı ya da protein açısından zengin gıdalar bunlara örnektir. Ayrıca tatlı gıdalar sizi susatmakla beraber kan şekerinizin düşmesine neden olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Alkış Alkış
1
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun