Nesli Tükenmekte Olan 10 Canlı

Dünya üzerinde birçok canlı türü yaşamaktadır. Eko-sistemdeki bozulmalar ve insanların neden olduğu etkilerden dolayı, pek çok canlı türünün nesli tükenme...1 dakikada okuyabilirsiniz


Dünya üzerinde birçok canlı türü yaşamaktadır. Eko-sistemdeki bozulmalar ve insanların neden olduğu etkilerden dolayı, pek çok canlı türünün nesli tükenmetehlikesi ile karşı karşıya. Acil önlemler alınmadığı taktirde, daha önceleri de olduğu gibi, birçok canlının neslinin tükenmesinin önüne geçilemeyecek ve bizden sonra gelecek olan nesiller, belki de bu canlıları sadece resimlerden görme imkanı bulabilecekler. İşte, nesli tükenmekte olan hayvanlardan bazıları;

 1. 1 Altın Başlı Langur


  Bu hayvanlarımızın yaşamını sürdürdüğü yer Vietnam'dır. 10 yılını aşkın süredir koruma altına alınmıştır ama buna rağmen çoğalamıyorlar ne yazık ki günümüzde sayıları 70 adetten daha azdır.

 2. 2 Panda


  Bu hayvanlarımızın Vietnam ve Burma bölgesinde yaşamlarını sürdürür. Doğal yaşamları nerdeyse Yok edilmektedir. İnsanlar bu hayvanları korumak ve üremelerini devam ettirmek için çözüm olarak kapalı alanlarda veya özel alanlarında koruma altına almıştır. Günümüzde pandaların sayısı üzücü bir durumu ifade etmektedir ve 2 bin adedi geçmemektedir.

 3. 3 Cross River Gorili


  Kamerun ve Nijerya'da var olan bu goril türü hayvanlarımız eti nedeniyle insanlar tarafından Yok edilmektedir 80li yıllardan bu yana koruna altındadırlar. Ama ne yazık ki insanlarımızın bu bilinçsiz davranışları yüzünden sayıları 1500 civarındadır.

 4. 4 Kutup Ayısı


  Adı üstünde bölgeleri kutuplardır. Bunların Yok olma sebepleri  izinsiz avlanma ve kutuplardaki buzulların erimeye başlamasıdır.Bu bilinçsizce davranışlar yüzünden her geçen gün sayıları azalmaktadır. İnsanların bu tutumu ve coğrafyanın vermiş olduğu etkiden dolayı şuan 25 bin civarındadırlar.

 5. 5 Vaquita – Meksika Yunusu


  Yaşam alanları California Körfezi'dir. İnsanlarımızın bu memeli hayvanlara bilinçsizce yaklaşması ve balıkçıların kullandığı  ağ sistemine takılmaları yüzünden giderek sayıları azalmaktadır. Yine yanlış davranışlarımızdan dolayı bu hayvanlarımızın sayısı 200-300 kadar olduğu tahmin edilmektedir.

 6. 6 Sumatra Kaplanı


  Yaşam alanı Endonezya’nın Sumatra adası'dır. Adada yaşayan bir kaplan türüdür ve neslinin tükenmesi yine insanlardan dolayı korunamamasıdır ve çözüm olarak koruma altına alınmıştır. Genel olarak 100e yaklaşık sayıları vardır.

 7. 7 Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği


  Yaşam alanları Kuzey Amerikadır. 80’li yıllarda neredeyse tamamen tükenmekte olan hayvanlarımız koruma altına alınarak sayısı 1000 adete ulaşmıştır.

 8. 8 Pigme Borneo Fili


  Kuzey Borneo'da yaşamlarını sürdüren bu hayvanlarımız Asya fillerinden farklı olarak 50 cm. daha kısadır. Neslinin tükenme sebebi ise  Palmiye ekimi nedeniyle yaşam alanlarının daralmasıdır.İnsanlarımızın tarıma olan düşkünlüğü  Borne fillerinin sayısını azaltarak 1500 civarına getirmiştir.

 9. 9 Javan Gergedanı


  Endonezya ve Vietnam ormanlarında yaşamlarınınsürdürmektedir. Bu hayvanlarımız boynuzlarının değeri nedeniyle ticaret amaçlı avlandıkları için nesli tükenmektedir bir diğer sebebide ormanlarımızın her geçen gün Yok edilmesidir. Üzgünüz ki günümüzde sayıları 60 adet bile yok.

 10. 10 Mekong Yayın Balığı


  Yaşam alanları Güneydoğu Asya’nın Mekong bölgesinde olan bu canlılarımız yine diğer hayvanlarımız gibi ne yazık ki insanlar tarafından kaçak avlanma nedeniyle sayısı giderek azalmaktadır. Bir hayvan türünü daha Yok eden insanlarımız bu hayvanlarımızın sayısını birkaç yüz adete kadar indirmiştir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
OHA! OHA!
1
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun