Limon Hakkında Bilmedikleriniz!

1 dakikada okuyabilirsiniz


Limonun faydaları, zararları, besin içeriği, kimler kullanabilir? Limonlu su neden bu kadar çok kullanılıyor? Merak ettiklerinizi bu makalede açıklıyoruz 🙂

Eklem İltihaplanması Ve Şişlik için:

 Limonun yüksek antioksidan içeriğinden dolayı pek çok hastalıkta olduğu gibi, iltihaplı ve ağrılı hastalıkların rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılabilir. Eklem iltihaplanması ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltmak için kullanılabilir.

Kardiyovasküler Sağlık:

C vitamini içeriği ile dokulara esneklik veren kolajenin üretimini arttırarak damar sertleşmesini bir miktar önler. Antioksidan etkisiyle damarlarda birikintiye, tıkanıklığa ve zayıflığa yol açan serbest radikalleri uzaklaştırarak kalp krizi ve felç riskini azaltabilir. Sağlıklı beslenme programına eklenen limon, düzenli egzersizle birlikte kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

Cildin İyileşmesi:

Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi C vitamini eksikliğinin karakteristik belirtileri arasındadır. Limon; yanık ve cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırdığı için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sindirimi Kolaylaştırır:

Limon, mide asidi üretimini arttırarak sindirimi zor gıdaların (yağlı gıdalar, kırmızı et vb.) sindirimine yardımcı olur.

Böbreklerde:

Yapılan bazı araştırmalarda “sitrat” içeren limonun böbreklerde kalsiyum birikmesini baskıladığı ve mevcut birikimlerin büyümesini engellediği sonucu elde edilmiş.

İdrar Söktürücü:

Herkesin bildiği sabahları ılık limonlu su mideniz hassas ise önerilmez çünkü mideye zarar verir asidik etkisiyle. Limon suyu idrar miktarını arttırarak istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu yüzden limonlu su içtiğinizde toksinler bedeninizden daha hızlı atılır ve idrar yolunuzun daha sağlıklı olması sağlanır. 

Ağız ve Diş Sağlığı:

Limonda bulunan asit, diş renginin değişmesine ve dişlerin çürümesine neden olan bakterileri temizler. Dişlerin beyazlamasına yadımcıdır ve dişeti ve dil yaralarına karşı da koruma sağlar.

Kemik Sağlığı:

Limon, kemik sağlığının korunması ve güçlü kemikler için en az kalsiyum kadar gerekli olan fosfor mineralini de içerir.

Saçlarda:

Anti bakteriyel etkisiyle saç köklerini olumsuz etkileyen çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği ve kepek oluşumunu azalttığı bilinmektedir.

Besin Değerleri:

Limonun Besin Değerleri

1 adet kabuğu soyulmuş limon:

  • 17 kalori içerir.
  • Günlük C vitamini ihtiyacının %51’ini (30.7 mg),
  • B6 vitamini ihtiyacının %2’sini,
  • Folat ihtiyacının %1’ini,
  • Kalsiyum ihtiyacının %2’sini (15.1 mg),
  • Demir ihtiyacının %2’sini (0.3 mg),
  • Magnezyum ihtiyacının %1’ini (4.6 mg),
  • Fosfor ihtiyacının %1’ini (9.3 mg),
  • Potasyum ihtiyacının %2’sini (80 mg) karşılar.

Limonun Yan Etkileri:

Mide Ekşimesi: Sindirim için kullanılan sıvıların üretimini arttıran limon suyu, mide ekşimesine yol açabilir. Reflüsü ve mide ülseri bulunan kişilere önerilmemektedir.

Dişler: Fazla miktarda limon yemek veya limon suyu içmek diş minelerine zarar verebilir. Dişlerinizi gıda asitlerinden korumak için içecekleri kamışla içmeniz ve asitli meyve veya sebze yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekebilir. Limon ve limon suyu mevcut diş hassasiyetini arttırabilir.

İdrar: İdrar söktürücü etkisi bulunan askorbik asit ve C vitamini bakımından zengin olan limon suyu, idrara çıkmayı arttırabilir. Ekstra su içmeniz gerekir


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
2
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
12
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun