Kendini Bir Şey Sananlara. Kendinizi Kusursuz Sanmayın!

Size bazı yerleri bozuk, ikinci el, eski model bir araba veriliyor ve bununla tüm ömrünüz geçirmeniz isteniyor. O arabayla övünür müydünüz? Arabayı dikkatli...8 dakikada okuyabilirsiniz


Size bazı yerleri bozuk, ikinci el, eski model bir araba veriliyor ve bununla tüm ömrünüz geçirmeniz isteniyor. O arabayla övünür müydünüz? Arabayı dikkatli kullanmak için titizlik gösterir miydiniz?

İnsana en değerli varlığı, yani bedeni doğumundan ölümüne kadar teslim ediliyor. Fakat size verilen beden ve yüzünüz, kusursuz değil. Eksiklikler, acizliklerle dolu, üstelik yaşlanan bir beden. Yeni doğan bebeklerde bile birçok hastalığın olması, bedenin bağlanılmaması gereken bir hediye olduğunu gösteriyor.

Yeni doğan bebeğin kusursuz bir sağlıkla hayatına başlaması gerekirken, hiç de öyle olmuyor. Hiç hasta olmayan biri şu anda yeryüzünde yaşamıyor ve yaşamadı. Bağışıklığı güçlü olsa bile bel ağrısı, baş ağrısı mutlaka çekmiştir. Bu dünya eksiklikler, acizliklerle dolu. Özellikle bu şekilde yaratılmış, dünya hayatınının geçici olduğunu anlamamız için. Size ikinci el bozuk bir arabaya benzeyen bir hayat verildi ve sizin onu en iyi şekilde yaşayıp bitirmeniz gerekiyor. İçinizden gelen kusursuzluk hissi doğru değil. Nefsiniz sizi aldatmaya çalışıyor. Kendinizi kusursuz sanmayın!

İnsanın en çok sahiplendiği, “benim” dediği bedeni, yüzü de acizlikler içinde. Kusursuz güzel dediğimiz mankenlerde bile birçok kusur var. Üstelik 2 on sene sonra yaşlı haline geliyorlar. Sabah kalktıklarında ortaya çıkan kötü kokular, yüzünün gözünün şişmesi herkeste olan bir diğer acizlik. Çok güzel, çok yakışıklı diyebileceğimiz kimse yok aslında. Çok güzelleri ve yakışıklıları cennette göreceğiz. Allah cenneti istememizi ve onun için çaba sarfetmemizi istiyor. O yüzden içimize kusursuza yönelik güçlü bir istek verdiği halde dünyayı eksik, kusurlu ve zor yaratmış. İçimizdeki “kusursuz”a yönelik özlemle dikkatimizi ahiretimize vermeliyiz.

Gül çok güzel olmasına rağmen, istediğiniz gibi koklayamıyorsunuz, sevemiyorsunuz; dikeni var ve hemen soluyor. Hayvanlar çok güzeller ama temizliklerinden dolayı sevmek oldukça zor. Hepsiyle cennette konuşuyor, gülüyor ve hepsini seviyor olacağız inşaAllah. Dünyadaki birçok güzel nimet hem çok uzun süren çabalar sonucunda oluşuyor hem de zorluk içerisinde onları kullanabiliyoruz.

Güzel manzaralı bir ev için, tüm ömrünüz boyunca çalışıp kazanmanız ve sonrasında da o evin bakımıyla uğraşmanız gerekiyor. Oldukça zor ve masraflı… Üstelik bu kadar emek verdiğiniz evinizde çok fazla vakit de geçiremiyorsunuz. Yurt dışında tatile gitmek için yine aynı şekilde para biriktirip, onca zahmete katlanmanız gerekiyor. Üstüne üstlük farklı bir ülkenin gribine bağışıklığınız zayıf olacağı için tüm tatiliniz hasta şekilde geçmesi çok sık görülen bir durumdur. Zaten sınırlı gün orda kalacaksınız. Evlendiğinizde ise birçok sorumluluk sizi bekliyor, bebek sahibi olmak dünyadaki en zor işlerden.

Allah bu dünyadaki güzellikleri özellikle zor yaratmış; bağlanmamamız için. Ve bizim dünyadaki yaşama amacımız bunlar değil. Bunlar güzel nimetler ama bir hayatı adamaya değmez. Allah var ve bizden Kendisine layık şekilde yaşamamızı istiyor. Aslında en kolay olan bu. Hiçbir şeye tamah etmeden; güzelliği, parayı, tatili, eşyayı, arabayı put edinmeden yaşamak en kolayı. Size verilen eksik, kusurlu şeyleri put edinmeyin. Onlar size Allah’ın rızasına uygun yaşamanız için emanet olarak verilmiş. Zamanı gelince geri alınacak. Siz kendinize iyi bakıp, hayatınızı Allah’ın isteğine göre düzenleyin. Hayatınız çok kolaylaşacak…

Ve seni kolay olan için başarılı kılacağız. (A’la Suresi, 8)


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun