Istakozların Gözü El Feneri Şeklinde X-Ray Cihazına İlham Oluyor

1 dakikada okuyabilirsiniz


X-ray makinelerinin neden büyük ve rahatsız edici olduğunu merak etmissinizdir. Görünür ışığın aksine, X-ray ışınları bükülmeyi sevmez, bu yüzden farklı yönlere hareket ettirmek zordur. Bu yüzden havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde ve hastahanelerde bulunan kişileri tarayabilmenin tek yolu, gelen nesnelere her taraftan bır seferde radyasyon ışınları göndermektir ve bunun için de büyük cihazlar gerekmekedir.

 

Ancak okyanus yüzeyinin 300 metre altında bulunan sularda yaşayan ıstakozların, "X-ray görüşü" sahip olduğumuz makinelerden çok daha iyi. Beyin tarafından yorumlananan kırılan ışığın görüntülerini yansıtan insan gözünden farklı olarak, ıstakozlar, görüntü oluşturmak için bir araya gelen, tek bir noktaya odaklanabilecek yansımaları doğrudan görürler. Istakozların gözü, iç yüzeyi ayna işlevi gören bir dokuyla kaplı milyonlarca minik kare prizmadan oluşur ve prizmalardan yansıyan ışık, gözün arkasında mükemmelen odaklanır. Bilim adamları, bu özelliği yeni X-ray makineleri yapmak için nasıl kopyalayacaklarını keşfettiler.

Istakoz Göz Röntgeni Görüntüleme Cihazı (Lexıd), 3 İnç Kalınlığındaki Çelik Duvarın İçini Bile Görülebilecek Bir El Feneri.

Cihaz, bır objeye küçük akımlı düşük güçte X-ışınları akımı fırlatır  ve birazı diğer tarafta ne varsa çarpıp sıçrayarak geri döner.  Istakoz gözünde olduğu gibi, geri dönen sinyaller bir görüntü oluşturmak için küçük tüplerden geçirilir. Yurtiçi Güvenlik Departmanı LEXID tasarımlarına 1 milyon dolar yatırdı ve  kaçak malları bulmakta faydalı olacağını umuyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Alkış Alkış
1
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun