Gelecekte Flash Kadar Hızlı Koşmamız Mümkün Olabilir mi ?

3 dakikada okuyabilirsiniz


İzlenme rekorları The Flash’ın 5. Sezon’u birkaç ay sonra devam edecek. Dizinin süper kahramanı, Hız Gücü olarak bilinen özel bir güç kullanarak ışığın hızından (saniyede 186,282.397 mil!) daha hızlı bir şekilde koşabiliyor ve bu özelliği sayesinde birçok yere hızlı ulaşıp sounları en hızlı şekilde çözebiliyor. Bu da diziye farklı heyecan katıyor ve belki de izleyenlerin bilinç altında böyle bir güce ulaşmış olabilme isteği uyandırıyor . Peki gerçekte süper güçleri olmayan biz insanlar bu hızla koşmayı denersek vücudumuza neler olacağını merak ettiniz mi ?

Bilimsel olarak baktığımızda vücudumuz bu kadar hızlı şekilde hareket edecek özelliklere sahip olmadığı için,  sıradan bir insan Flash’ın hızına ulaşmaya çalışırsa sonuç pek iyi olmaz. Yerçekimi sayesinde yüksek bir yerden düşerken elde ettiğimiz  saniyede ki on metre hız, ulaşabileceğimiz en yüksek hızdır. Bu hız 1G olarak tanımlanır. İnsan vücudu en fazla iki dakikada 5G’ye dayanır yani insan vücudu ışık hızına ulaşmayı kaldıramaz.  Peki teorik olarak bu tür hızlarda seyahat edersek ne olur?

Işık hızının yarısında koşmak için bile, ortalama insanın 237.000.000.000.000 kaloriyi harcayacağı hesaplanmıştır. Bir insanın böyle bir glukoz seviyesine ulaşması imkansızdır.  Daha da kötüsü, eğer bu kadar hızlı koşacak olursak, çarpışacağımız hava moleküllerinin miktarı atomik patlamaya neden olacaktır. En iyi çalışan dişli türlerinin bile bu hızda paramparça olacaktır.  Flash kadar hızlı koşabilmek için vücudumuzun kendini yenilemesi gerekmektedir çünkü organlarımızın parçalanması büyük olası. Ayrıca beynimizin ve gözümüzün insan üstü reflekslere ihtiyacı olacaktır.

 

 Peki En Fazla Hangi Hızda Koşabiliriz

Usain Bolt, 2009 Berlin Dünya Şampiyonası'nda saatte 44.64km  gibi etkileyici bir performans gösterdi. Ancak, 2010 yılında yapılan bir çalışma, biyolojik sınırımızın saatte 65km koşacak kadar  büyük olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu da yürüyüş tekniklerine bağlıdır. Koşu bandı testleri, atlamalı veya geriye doğru koşarken, vücudun yere uyguladığı kuvvetin yüzde 30 arttığını gösterdi. Bu pek olası görünmese de  biyolojik olarak mümkün olduğunu bilim ispat ediyor. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
3
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Alkış Alkış
1
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun