En Popüler Supplement Kreatin

3 dakikada okuyabilirsiniz


Kreatin, en popüler performans supplementlerdendir. Vücudun enerji üretmek için kullandığı yakıt olan ATP üretimine yardımcı olan ve aynı zamanda ani ve yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılayan bir maddedir . 

Kreatin sportif performansı artırır. Kreatin en fazla kas veya adele dokularında birikir ve kasların özellikle sportif faaliyetler (koşu, ağır kaldırma vs.) esnasındaki ani enerji ihtiyaçlarını karşılamak için ATP ’nin yakılmasına yardımcı olur. 

Amerika’da çeşitli sporcular üzerinde yapılan testlerde 28 gün boyunca düzenli kreatin alan sporcularda yağsız kas miktarında ve kaldırılan ağırlıklarda, kreatin kullanmayan fakat aynı egzersizlere katılan sporculara göre ortalama %51 oranında artış gözlenmiştir. 

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatinin 5 gramlık porsiyonlar halinde, asitsiz meyve suyuyla, tercihen de üzüm suyuyla birlikte alınması tavsiye edilir. Kreatinin uzun süreli kullanımına karşı olan herhangi bir önemli araştırma bulunmamaktadır.  Yine de birçok uzman kreatinin periyodik kullanılmasını önermektedir. 4 haftalık periyotlar oldukça popülerdir. Uzun süreli periyotlar da kullanılabilir, ancak uzunluk açısından 3 ay ile sınırlanmalıdır.

Kreatin kullanımının insan için güvenli olduğuna ait sayısız bilimsel araştırma vardır. Günde 15,7 gr kreatin (oldukça yüksek bir doz) alan oyuncularda, süre sonunda yapılan kan testlerinde tüm parametrelerin normal limitler arasında olduğu ve karaciğere olumsuz bir etki olmadığı gösterilmiştir.

Kreatin ve Su Alımı

Kreatin takviyesi alırken bol miktarda su içmeniz önerilir. Kreatin takviyesi kas dokusunun daha fazla su tutmasına sebep olur. Vücudunuz kreatin alırken yeterli miktardakinden daha az su içmek yararının azalmasına ya da bazı durumlarda hafif dereceli dehidrasyona yol açabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
1
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun