Dünyanın En Ünlü 7 Tarihi Binası Onarılsaydı Nasıl Olurdu ?

1 dakikada okuyabilirsiniz


Zamanın hızla aktığı ve herşeyi eskittiği dünyamızda tarihi eserlerin korunmuş olması mucize ve hayatımızda güzellik. Peki bu binalar onarılsaydı görüntüsü nasıl olurdu merak ettiniz mi ?

https://www.boredpanda.com/lower-terrace-masada-masada-israel/

 1. 1 Domus Aurea (Roma, Italya)


  Domus Aurea ya da bilinen diğer adı ile Neron’un Altın Evi ünlü Roma İmparatoru Neron’un kendine yaptırdığı ünlü saraydır. M.S 64 yılında Roma’da meydana gelen büyük yangının ardından ortaya çıkan geniş alanı değerlendirmek isteyen Neron; Palatino, Caelianus ve Esquiline tepelerinin büyük bir kısmını kapsayan bir saray yaptırmıştır. Kolezyum’un yaklaşık 25 katı büyüklükteki alana kurulan sarayda, yapay göl, çeşitli bahçeler ve yapılar bulunuyordu. Tarihçi Suetonius’a göre Neron döneminde, sarayın duvarları altınla ve sedefle kaplanmış, sarayın hamamlarında hem deniz suyu hem de kükürtlü su kullanılmış. M.S 68 yılında intihar eden Neron yeni evinin keyfini pek sürememiştir.

  Neron’un bu ihtişamlı sarayını kendilerine yediremeyen sonraki imparatorlar, sarayı olabildiğince bozmaya çalışmışlardır. Neron’un saray inşaatı için el koyduğu toprakların bir kısmı halka geri verilmiş, göl kurutulmuş ve bu alana Kolezyum inşa edilmiştir. Trainus da ilk büyük hamam kompleksini Neron’un asıl evinin üzerine yaptırmıştır.

  https://gezipgordum.com/domus-aurea-neronun-altin-evi/


 2. 2 Parthenon (Athena, Yunanistan)


  Partenon (Antik Yunanca: Παρθενώνας, Partenonas), Athena`nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Partenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür.

  http://worldarkeoloji.blogspot.com/2016/03/parthenon-tapnag.html


 3. 3 Basilica Of Maxentius (Roma, Italya)


  Marcus Aurelius Valerius Maxentiustahta çıkmış Batı Roma İmparatoru.

  Maxentius tarafından başlanmış , Constantinus tarafından bitirilmiş . Zamanında mahkeme salonları ve iş merkezi olarak kulanılmış . Günümüze sadece birkaç tonoz kalmış .

  Antik çağın en görkemli binalarından birisi olan yapı, düşmanı Constantinus tarafından tamamlanmıştır.adliye iş bağlama yeri olarak kullanılıyordu.

   2006 yılı aralık ayında, İtalyan arkeologlar, Palantine Tepesiyakınlarındaki bir tapınak altından yapılan kazılarda, içerisinde birkaç eşya bulunan ve imparatorlukgöstergesiolarak tanımlanan muhtemelen Maxentius'a ait ahşap bir kutu açığa çıkarılmıştır. Bu kutudaki eşyalar 3 tam mızrak, standartlara esas oluşturabilecek 4 kargı , üç bardak ve(kadıköy taşı) bir küre ipek bir kumaşla sarılmış halde bulunmuştur. En önemli buluntu, kamaşık işçiliği nedeniyle imparatora ait olması muhtemel üzerinde çiçek taşıyan mavi-yeşil küreye ait asa'dır.bu alâmetlerin Maxentius taraftarlarınca, onunMilvian Köprüsü Savaşı'nda Constantinus tarafından bozguna uğratılması sonrası boğularak ölmesinin ardından onun hatırasına saygı göstermek için saklanmış gibi göründüğünü söylemiştir. Buluntular, geçici olarak Palazzo Massimo alle Terme'dekiRoma Ulusal Müzesi'nde sergilenmektedir.

  http://cennetvural.blogspot.com/2014/04/roma-tarihteki-ilk-cumhuriyet-yonetimi.html


 4. 4 Lower Terrace, Masada (Masada, Israel)


   Milattan önce  37 and 31 yıllarında Herod the Great'in inşa ettiği Ölü Denizi gören muhteşem teras

 5. 5 Angkor Wat (Siem Reap, Cambodia)


  Angkor Wat, Kamboçya’nın atası olan Khmer İmparatorluğu tarafından 12. Yüzyıl’da inşa edilen devasa bir tapınak kompleksi. Khmer Kralı Suryavarman II tarafından 162 hektarlık devasa bir alan inşa edilen tapınak, ‘dünyanın en büyük dini kompleksi’ olma özelliğini taşıyor. Tapınak Hinduizm etkisi ile inşa edildiğinden Tanrı Vishnu’ya adanmış, ilerleyen yıllarda Budizm’in krallığın resmi dini olması ile mimarisinde Budizm öğeleri de barındırmaya başlamış.


  http://www.gezgincobanlar.com/siem-reap-ve-angkor-wat-gezi-rehberi/

 6. 6 Great Kiva (New Mexico, Usa)


  Büyük kiva harabeleri, Chaco Canyon. Kiva, Pueblo Kızılderilileri tarafından dinî törenler için kullandıkları oda.

 7. 7 Roman Baths (Bath, Ingiltere)


  Bölgede 400 yıl egemenlik sürmüş Romalılar tarafından kaplıca olarak kurulmuş olan kentte, hala Romalıların ayak sesleri duyuluyor, dönemin izleri yüzyıllar geçse de silinmeyecek gibi duruyor. Şehir, banyo anlamına gelen adını bu eşsiz kaplıcalardan alıyor. 200 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan ve Ortaçağ’da insanların şifa bulmak için ziyaret ettiği Bath, günümüzde, yaşadığı tarihi yansıtan mimarisi, doğanın tüm güzelliklerini sunan yemyeşil parkları, müzeleri, ikinci el satış yapan dükkanları, farklı hediyelik eşya mağazaları ve oldukça keyifli kafeleriyle turist ağırlayan bir merkez haline gelmiş.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
1
OHA!
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun