Dünyanın En Nadir ve Pahalı 10 Taşı

1 dakikada okuyabilirsiniz


Yeryüzünde milyonlarca değerli ve pahalı doğal taş mevcut. Ancak bir çoğu hala bilinmiyor. İşte bu bilinmezliği dindirmek amacıyla sizin için 10 en değerli taşı listeledik.

 1. 1 Taaffeite Taşı


  Taaffeite, 1945 yılında keşfedilmiş bu mücevherin değeri, bir karat başına 2 ile 5 bin dolar arasındadır.

 2. 2 Poudretteite Taşı


  Poudretteite ilk olarak 1987 yılında Quebec'te (Kanada) bulunan nadir bir pembe mineraldir. Bu mücevherin değeri, karat başına 3 ile 5 bin dolar arasındadır.

 3. 3 Musgravite Taşı


  Musgravite, görünüşü ve kimyasal bileşimi bakımından Taaffeite benzer. İlk kez 1967 yılında Avustralya Musgrave Ranges'te keşfedildi. Daha sonra, Grönland, Tanzanya, Madagaskar ve hatta Antarktika'nın soğuk topraklarının derinliklerinde mineral olarak bulundu. Karat başı değeri 6 bin dolardır.

 4. 4 Safir Taşı


  Safir mücevher endüstrisinde ve mineralojide "Korundum" olarak adlandırılan en ünlü taşlardan biridir. Koyu mavi bir renge sahiptir, daha nadir olarak pembe, yeşil ve sarı-turuncu renklerinde bulunur. Bu minerallerin en ünlü madenleri Hindistan, Rusya, Vietnam, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Myanmar, Sri Lanka, Çin ve Madagaskar'da bulunmaktadır.  Karat başına 4- 6 bin dolar değerindedir.

 5. 5 Zümrüt Taşı


  Zümrüt, süper parlak yeşil veya koyu yeşil bir mücevherdir. Son yıllardaKolombiya, bu minerallerin ana üreticisi unvanına sahiptir. Karat başına 8 bin dolar değerindedir.

 6. 6 Alexandrite Taşı


  Alexandrite, rengini değiştirme kabiliyeti ile ünlü kıymetli bir taştır. Gün ışığında; mavi, yeşil, koyu mavi ve zeytin yeşili renkleriyle görünebilir. Yapay ışık altında ise pembe, kırmızı ve mor renklerde görülür. Karat başı değeri 10 ile 15 bin dolar arasındadır.

 7. 7 Yakut Taşı


  Zengin kırmızı tonları ile tanınan, dünyanın en popüler mücevherlerinden biridir. Parlak kırmızı, mor ve koyu kırmızı renklerdedir. Antarktika hariç her kıtada elmas gibi bulunabilir. Ana ihracat yapan ülkeler Tayland, Myanmar ve Sri Lanka'dır. Karat başı değeri 15 bin dolar civarındadır.

 8. 8 Elmas Taşı


  Şimdi en pahalı değerli taşların ilk 3'ü hakkında konuşmanın zamanı geldi. Ve üçüncüsü, bu muhteşem elmas. Aslında kaba elmas. Kaba elmas, değerli taşlar arasında en pahalı ve cazip olan bir minerallerdendir.

  Her yıl bu değerli taşlarla üretilmiş mücevherat sayısı hızla büyüyor ve bugün Antarktika hariç tüm kıtalarda endüstriyel elmas yatakları bulunuyor. Günümüzde, mükemmel bir şekilde kesilmiş bu renkli elmas, karat başına yaklaşık 15 bin dolar civarındadır.

 9. 9 Grandidierite Taşı


  Grandidierite, yeşilimsi mavi, sarı-mavi veya mavimsi-yeşil renklerinin karışımından oluşan nadir bir mineralidir. Bu eşsiz mücevherin değeri, karat başına 30 bin dolar civarındadır.

 10. 10 Kırmızı Pırlanta Taşı


  Red Diamond, türünün ve dünyanın en pahalı değerli taşıdır. İnsanlık tarihinde, bu mineralin sadece birkaç örneği bulunmuş ve bunların çoğu 0.5 kilodan azdır. Doğal kırmızı renkli bu taş'ın bulunabildiği tek yer, Avustralya'daki Argyle elmas madenidir. Bu mücevher, yalnızca açık arttırma ile satılmaktadır. Ortalama değeri 1 Milyon'un üzerindedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun