Dünyanın En Güçlü 5 İstihbarat Teşkilatı

1 dakikada okuyabilirsiniz


Dünyanın en güçlüleri, dünyanın en gizlileri. Onlar maalesef her yerde ve özellikle ülkemiz içerisinde faaliyet göstermekteler.

 1. 1 Federal İstihbarat Servisi (BND)


  Federal İstihbarat Servisi, Almanya'nın yabancı istihbarat ajansıdır. 1956'da kuruldu ve Alman Şansölyesi'ne doğrudan rapor verdi. Hem askeri hem de sivil istihbarat toplamaktan sorumludur.

  BND, Alman çıkarları ve denizaşırı ülkelerden gelen olası tüm tehditleri tespit etmekle görevlendirilmiştir. Ajan, terörizm, nükleer silahlar, kitle imha silahları, organize suç, uyuşturucu, yasadışı insan kaçakçılığı, ve yasadışı göç hakkında bilgi toplar. BND, çoğunlukla bilgi toplamak için telefon dinleme ve elektronik casusluktan yararlanır.

 2. 2 Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)


  Merkezi İstihbarat Teşkilatı, ABD'nin yabancı istihbarat ajansıdır. Ülke içinde minimum bilgi toplar. Asıl görevi yurtdışından bilgi toplamaktır. Bu teşkilat, Hollywood filmlerinde çokça göründüğü için dünyanın en popüler ve kolay tanınan istihbarat teşkilatıdır.

  CIA, 1947'de kuruldu. En eski istihbarat teşkilatlarından biridir. Teşkilat, özellikle terörizm, nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahları ile ilgili ABD'yi tehdit edebilecek denizaşırı gelişmeleri izlemekle görevlidir. Bu teşkilat, ayrıca karşı istihbarat ve siber savaşları da inceler.

 3. 3 Yabancı İstihbarat Servisi (SVR)


  Yabancı İstihbarat Servisi, Rusya Federasyonu'nun sivil yabancı istihbarat teşkilatıdır. KGB'nin Birinci Genel Müdürlüğü ve Rusya'nın askeri istihbarat dairesi olan Ana İstihbarat Müdürlüğü ile yakın bir şekilde çalışır.

  Başlıca olarak iç meselelerle ilgilenen Federal Güvenlik Servisi, Rusya'nın birincil güvenlik ajansının aksine SVR, ülke dışında istihbarat toplamaktan sorumludur. SVR, askeri ve ekonomik casusluk da dahil olmak üzere çeşitli casusluk biçimlerini yürütmek ve yabancı ülkelerde elektronik gözetim sağlamakla görevlendirilmiştir.

 4. 4 Gizli İstihbarat Servisi (SIS)


  Gizli İstihbarat Servisi, İngiltere'nin yabancı istihbarat ajansıdır. Yaygın olarak MI6 olarak bilinen bu ajans, listenin ikinci en popüler ajansıdır. Fakat  bunuJames Bond filmlerine borçlu olduğu bir kesindir. Bu listede yer alan hemen hemen tüm diğer kurumlar gibi, MI6 da esas olarak dış ilişkilerle ilgilenmekte ve içişlerini MI5'e bırakmaktadır.

  MI6 yurtdışından bilgi toplar ve analiz eder. Terörizm, nükleer silahlar, uyuşturucu kaçakçılığı, organize suç ve İngiltere'nin çıkarlarını ve ulusal güvenliğini tehdit edebilecek diğer faaliyetlerle ilgili bilgilere odaklanmaktadır. Aynı zamanda Merkezi İstihbarat Teşkilatı gibi diğer yabancı istihbarat kurumları ile de koordineli şekilde çalışır.


 5. 5 Mossad


  Mossad, dünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip ilk 10 ülkeden biri olan İsrail'in ulusal istihbarat ajansıdır. İsrailli İstihbarat Topluluğunun üç kolundan biridir. Diğer ikisi sırasıyla iç güvenlik ve askeri istihbarat sağlayan Shin Bet ve Aman'dır.

  Mossad ağırlıklı olarak yabancı istihbarat ile ilgileniyor ve İsrail'in çıkarlarını ve güvenliğini tehdit edebilecek denizaşırı gelişmeler hakkında bilgi topluyor. Ajans, gizli operasyonlar yürütüyor ve kendi terörle mücadele birimine sahip.  Bu teşkilatın elit suikastçılardan oluştuğu varsayıldığından hakkında çok fazla bir şey bilinmemektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun