Bitmeyen Kilise “La Sagrada Familia”

La Sagrada Familia,İspanya'nın Barselona şehrinde bulunan Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında vefat etmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır5 dakikada okuyabilirsiniz


“İşverenim aceleci değil”

Sagrada Familia’nın yapımı 1882’de başlıyor. Yapının ilk mimarı Francisco de Paula del Villar ile kilisenin destekçileri arasında süren anlaşmazlıklar sonucunda Gaudi, projeye 1883 yılında dahil oluyor. O günden ölümüne dek hayatını bu kiliseyi yapmaya adayan Gaudi,43 yıl süren çalışması için sorulan sorulara “işverenim aceleci değil” cevabını vermişti.

İnşa edilmeye başlandığında çevresinde ineklerin otladığı bir alanda bulunan kilise bugün kentin tam ortasında. Uzun ve sancılı bir çalışmanın ürünü olan Sagrada Familia projesi bugün 131. yılında ve inşaatın ancak yarısı tamamlanabildi.

İnşaatı Tamamlanmadan Restorasyonu Yapılan İlk Yapı

İnşaat zaman içinde birçok kesintiye uğruyor.926’da Gaudi’nin ölümünden sonra fon bulunamadığı ve iç savaşın çıkmasından dolayı inşaatın yapımı yavaşlamaya başlıyor. II. Dünya Savaşı’nın da çıkması inşaata ikinci darbeyi vuruyor. Daha sonra mimarın orijinal çizimleri ve modelleri büyük hasar görüyor ve bundan sonra proje geriye kalan planların yorumlanması biçiminde sürüyor. Yapım öyle uzun sürüyor ki henüz inşaatı tamamlanmadan yapının ilk inşa edilen parçaları restore edilmek zorunda kalıyor.

Gaudi’nin güçlü mimari tasarımı yapım sürecini zorlaştıran etkenlerden bir diğeri. Yapının tamamlanma projesinin baş mimarı Mark Burry, bu yapıyı tanımlarken “kentin içinde devasa bir heykel” cümlesini kullanıyor. Gerçekten Gaudi’nin de bir heykeltraş titizliğiyle uğraştığı, özen gerektiren ciddi detayları barındıran bina ilmek ilmek işleniyor dersek yanlış olmaz. Ancak günümüz teknolojileriyle hız kazanan tamamlama projesinin 2026’ta sona ermesi öngörülüyor.

Gaudi, kiliseyi üç farklı cephe olarak tasarlamıştı. Kilisenin yapımına başlanan ilk bölümü Nativity Facade’di. İnşaatını birebir Gaudi’nin kontrol ettiği bu bölüm 1894-1930 yılları arasında tamamlandı. İsa’nın doğumuna referans veren birçok detayı barındıran bu cepheyi, Gaudi’nin en başta bitirmek istediği biliniyor.

Passion Facade ise sade bir tasarıma sahip. İsa’nın tutkusuna, çarmıha gerilişinde çektiği acıya ithafen yapılan bu cephenin inşaatı 1954’te başladı. 1976-1987 arasında bitti.

En büyük ve etkili cephe olan Glory Facade’in inşaatı ise 2002’de başladı. İsa’nın kutsal görkemine ve insanlığın Tanrı’ya yükselişini anlatan öğelerle dolu bu cephe için Gaudi’nin 1936’da hazırladığı bir modelden faydalanılıyor.

Şimdi günümüz teknolojileriyle hızlandırılan inşaat sürecinin 2026’ta sona ermesi planlanıyor.

Kiliseye Ait Bazı Resimler:


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
2
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun