Atatürk’le İlgili Bilmediğiniz Çok İlginç Bilgiler

1 dakikada okuyabilirsiniz


Türkiye Cumhuriyeti diyince aklımıza ilk gelen lider Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bir Türk olarak onu örnek almak yaptıklarına saygı duymak ve onun kurduğu cumhuriyete laik olmak herkesin görevidir. Hemen hepimizin onun hakkında bir fikri vardır. Aldığımız eğitim hayatımız boyunca onunla ilgili fikirler edinip ve gurur duymuşuzdur. Ama Atamızın da kendine özel gizli yönleri vardır. Özel hayatında nasıldır ? Ne sever? ilgi alanı nedir ? gibi birçok kişiliğine ilişkin merakımız elbet olmuştur. Onunda özel hayatı vardır ve özel hayatında nasıldı. İşte bunlardan bazılarına örnek verdik.

 1. 1 Yanından hiç ayırmadığı kitap Kuran'dı


  Atatürk büyük bir Kuran hayranıydı. İlk  Kuran'ı Türkçeye o çevirmiştir. İslam dinine birçok alanda hizmet vermiştir.

 2. 2 Gömleklerinin hepsi beyazdı


  Kıyafetlerine çok dikkat eden şık giyinmeyi seven bir liderimiz olan Atatürk gömleklerden yana rengini beyaz kullanırdı ve bu renkten hiç şaşmazdı.

 3. 3 Beden ölçüleri


  Boyu 1.74 cm. Hayatının son dönemlerinde 76 kiloydu ama hastalığının son devrelerinde  46ya kadar düşmüştü. Rugan ayakkabı giymeyi çok severdi ve ayakkabı numarası 43tü.

 4. 4 En başarılı olduğu ders matematikti


  Hiç şüphesiz Atatürk'ün ne kadar zeki lider biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama ilgi alanı olarak matematiği sevmesi onu bu derste başarılı bir öğrenci yapmıştır.

 5. 5 En sevdiği yemek kuru fasulye ve pilavdır


  Atatürk'ün yemekle aradı pek yoktur. Çoğu zaman sofradan pek doymadan kalkardı. Harp okulundan alıştığı alışkanlığını bırakamadığı için kuru fasulye ve pilavı çok severdi. Öğle yemeklerinde daha çok ayran ve limonata içmeyi tercih ederdi.

 6. 6 En büyük hayali dünya turuna çıkmaktı


  Atatürk gezmeyi seven ülkeleri merak eden araştırmacı bir liderdi. Ömrü yetse dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi hakkındaki çalışmaları genişletmek onun yine büyük idealleri arasında yer alıyordu.

 7. 7 Kuran hayranıydı


  Kuran okununca çok duygulananbir insandı. İslamiyet’e çok saygı duyardı ve islam Dinine birçok hizmetler vermiştir. Kuranı ilk kez o Türkçeye çevirdi. Bastırarak ve çoğaltarak insanlara ücretsiz olarak dağıttı. Böylelikle insanlar Kuran'ı daha rahat anlamasını sağladı. Kuran'ın bilimsel tesfirini yaptırdı. "Hak Dini Kur’an Dili" ismi ile 1936 yılında Elmalılı Hamdi Yazar tarafından hazırlandı. Arapça okuma tarzındaki şeyleri insanların anlaması için Türkçeye çevirdi. Ezanı türkçeleştirdi. İmam Hatip okullarını açtı. Camilerin din görevlisi ihtiyaçlarını karşılamak için. Her zaman Allah'tan, İslâm'dan, Kuran'dan saygı ve sevgi ile bahsetmiştir. Peygamber Efendimizi devamlı övmüştür. Hz Muhammed'den sonra islam dinine en çok hizmet eden biridir.

 8. 8 Lacivert takım elbise tercih etmezdi


  Atatürk'ün üzerinde durduğu en büyük çalışmalardan biri de kılık kıyafettir. O batı gibi giyinmeyi seven giyim tarzına açık bir insandı. Böyle bir insanın kendi kıyafetlerine olan düşkünlüğünü merak edersek takım elbiselerinin tasarımını kendisi yapardı ve lacivert takım elbise giymezdi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
2
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
12
Beğendim
Alkış Alkış
10
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun