7 Adım da Daha Sağlıklı Bir Beyine Sahip Olmaya Ne Dersiniz

1 dakikada okuyabilirsiniz


İnsanlar için nasıl sağlık çok önemliyse, bize komut veren beyin sağlımızda bir o kadar önemlidir. Beyinimiz bizim için çok önemli bir yere sahiptir. Aslında çoğu rahatsızlıkların yolu da buradan geçer. Gelin bu yazımızda daha sağlıklı bir hayat için beynimize iyi bakmak adına bir adım atalım.

 1. 1 Sık sık su için


  Su insan sağlığı için çok önemli bir fonksiyondur. İnsan vücudunda yaşanan su kaybı çok önemli sorunlara yol açmaktadır. Beyinde yüzde bir oranında yaşanan su kaybı, algılarımızı yavaşlatarak düşünme hızımızı keser. Bu oran yüzde ikiye çıkarsa dikkat, motivasyon eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkar, matematiksel işlemleri çözmede zorluk çekeriz. Kahve çay su yerine geçmez aksine insan vücudundaki su oranını azaltır. Uzmanlar günde bir litre su içmemizi öneriyor! Özellikle günün sabah saatlerinde.

 2. 2 Hareket edin


  Beynin her iki yarısını da harekete geçen bu faliyet, beynimiz için çok güzel bir egzersizdir. Her iki yarısının birbiriyle olan kuvvetini güçlendirmiş oluruz. Ayrıca uykumuzun kontrolünü sağlayarak beynimizin dinlenmesine yardımcı olur.

 3. 3 Sağlıklı Beslenin


  Sağlık beslenmek beyine yapılan terapi içinde çok önemlidir. Uzmanların açıklamasına göre kan şekeri yükseldikçe beynimizin yaşı küçülüyor. Bunun için karbonhidrat ve şeker yememeye dikkat edelim. Ayrıca az kaloride beslenen İnsanların beyinleri, yüksek ölçüdeki kalorilere göre daha yaşlıdır.

 4. 4 Uykunuza dikkat edin


  Halk arasında çok uyumak tembellik, az uyumak ise mazeret sayılsa da siz bu orana dikkat edin. Çünkü uyku insan sağlığı için önemli olup, beynimizin alması gereken gıdalardan biridir. Uyku insanın vücudunu dinlendirmekle beraber, gün içinde öğrenmiş olduğumuz bilgileri depolar. Ayrıca güne zinde bir beyinle başlamak istiyorsak uykunun bunda önemi çok büyük. Çünkü uyku beyindeki hücreler arasındaki yeni bağlantıları kuruyor, beynin kendisini yenilmesine izin veriyor.

 5. 5 Kalbinize iyi bakın


  Kalp ve beyin birbirini tamamlayan bir bütündür aslında. Kardiyolog ve iç hastalıkları uzmanlarının kalbiniz için söylediği bütün hastalıklar aslında bir nevi beyninizden geçer. Önce kalbinize iyi davranın. kiloluysanız, tansiyonunuz ve kan şekeriniz yüksekse, diyabet hastasıysanız, düzenli alkol tüketiyorsanız mutlaka uzmanlara başvurarak uygun tedaviler görün. Çünkü beyne giden yol kalpten geçer.

 6. 6 Stresle başa çıkmayı öğrenin


  Bütün hastalıkların başı stres olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ayrıca beynimizin de bir numaralı düşmanıdır. Uzun süre sitrese maruz kalmış beyin artık işlevselliğini yavaşlatır. Beyin hücrelerinde kayıplar yaşanacağı gibi, hafıza merkezli hipokampüsde hücrelerinde de bir kayıp yaşanır. Öğrenme, odaklanma fonksiyonlarını azaltırken, beyinde küçülmeye yol açar. Bunun için olaylara sakin kalmaya, pozitif bakmaya, hayatla barış içinde yaşamayı, sevgiyle kalmayı tercih edin. Emin olun kazanan siz olacaksınız.

 7. 7 Öğrenmeye devam edin


  Elde edilen yeni bilgiler beyni geliştirir. Hafızamızı ve dikkatimizi açar. Hücreler arasında ki yeni sinapslar, bağlantılar ve yollar oluşur. Ayrıca yeni bilgiler öğrenirken, hafıza ile ilgili bölgelerde (hipokampüs) yeni sinir hücreleri oluşur. Beyin sürekli çalıştığı için durağanlama olmaz ve daha hızlı çalışır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
2
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Alkış Alkış
2
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun