23 Öneri İle Metabolizmanızı Ateşleyin!

Bu 23 öneri ile metabolizmanızı ateşleyin. Unutmayın metabolizma yağ yakımında başroldedir. 1 dakikada okuyabilirsiniz


Buzlu Su

Soğuk su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve kalori yakar. Hızlanan metabolizmanın etkileri ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır.

Acı biber

Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir. Yemeklerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün boyu yaktığınız kalori miktarını arttırmanız mümkün.

Ananas

Ananas Serbest Radikalleri Önler: Ananas çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ananas bol miktarda diyet lifi içermektedir, bunun yanında sindirim sistemini için,  içinde ki Bromelian ve C vitamine ile ayrıca destek olur.

Hardal

Hardal tohumu da bir diğer metabolizma hızlandıran tohumdur.

Çörekotu Yağı

*Dolaşım sistemine yarar sağlar.
*Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.
*Ateş düşürmeye yardım eder.
*Amfizem rahatsızlığına karşı kullanılabilir.
*Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.

Yeterince Protein

Protein kasları oluşturur. Yetersiz protein alımı metabolizmayı yavaşlatır. Her öğünde protein almaya çalışın. Böylece kan şekeri dengelenir, tokluk hissi artar. Fazla protein ise yağ olarak depolanır, böbrek, karaciğer ve kalpte problem oluşturur.

Lif Alın

Lifler vücuttaki toksinleri atar, tok tutar, yağ emilimini azaltır. Kan şekerini dengeler ve sindirilmez. Sebze, meyve, rafine edilmemiş tahıllar lif içerir

Biberiye

Kan dolaşımını hızlandırdığı için metabolizmanızı uyarır.

Omega-3

Omega 3 yağ asitleri insülin hassasiyetini arttırır, bu yüzden haftada 2-3 gün balık tüketin.

Keten Tohumu

C, E ve K vitaminleri içermektedir. Ayrıca, kalsiyum, bakır, demir açısından zengindir. Keten tohumu tam bir magnezyumdeposudur. Omega 3 yağları açısından çok zengindir. Bu yüzden özellikle kilo vermek isteyen kişilerin başlıca tükettiği besinlerden bir tanesidir. Bağırsakların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bol miktardaki diyet lifleriyle ayrıca erkeklerde prostat kanseri kadınlarda ise meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

Düşük Glisemik İndeksli Beslenin

Glisemik indeksi düşük gıdaları tercih edin: İnsülin dengesizse sürekli açlık hisseder, karbonhidrat tüketmek isteriz

C Vitamini

Portakal, greyfurt, limon gibi turunçgiller yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini detoks etkili, idrar söktürücü ve kolesterol düşürücüdür. Ayrıca C vitamini protein emilimini artırır.

Pektin

Pektin lifi:Elma, böğürtlen, greyfurt gibi bazı meyvelerde pektin adlı lif bulunur. Bu, hücrelerin yağ emilimini azaltır. Ayrıca kan basıncını düşürür, kolesterolü azaltır, kabızlığı iyi gelir.

Tarçın

Tarçın, kan şekerini dengeler. Bilimsel bir araştırmada, 40 gün boyunca her gün 1-6 gram arası tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerinde ise %24 düşme olduğu belirlenmiş.

Zencefil

Zencefil metabolizmayı hızlandırmanın dışında, şişkinliği de azaltır

Kahve

Kahvenin metabolizmanızın hızlanmasında da rolü büyüktür. % 3-11 aralığında metabolizmayı hızlandırabilmektedir. Bu özelliği sayesinde kahve kilo vermek isteyenlere ara öğünler için oldukça iyi bir arkadaş diyebiliriz. Ancak metabolizmayı hızlandıracağız diye de abartmamak gerekli tabi ki!

Kahvaltı

Kahvaltı olmazsa olmaz: Kahvaltı etmediğinizde, vücuda açlık çektiğinize dair mesaj gönderilir. Böylece metabolizmanız, vücudunuzu korumak adına yavaşlar.

Ağırlık Antrenmanı

 Ağırlık kaldırın: Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak kaslarınızı çalıştırın. Ağırlık antrenmaları metabolizmanızı hızlandırır

Demir

Demir alın: Demir, kaslara, yağ yakımı için oksijen taşınmasını sağlar. Demir en çok kırmızı et, yumurta, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Yeşilçay

Yeşil çay metabolizmayı güçlendirir. Yeşil çayda bulunan polifenol yağ oksidasyonu ve vücudunuzun aldığı gıdalar içerisindeki kalori seviyesinin dengelenmesini sağlar.  Bununla birlikte bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğundan dolayı daha kolay kilo verilmesini sağlar.

Brokoli

Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir. Brokoli bol miktarda lifler içermektedir ve bütün lif içeren besinler zayıflamaya yardımcı olmanın dışında sindirim sistemi sağlığına dayda sağlar.

Elma Sirkesi

Özellikle Tip 2 diyabet hastalarında sirkenin kan şekeri seviyesi için dengeleyici etkiye sahip olduğu düşünülüyor. Ama ilaç kullanan diyabet hastalarının elma sirkesi kullanmadan mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Ayrıca tokluk hissi verir ve daha az yemenizi sağlar

Çiğ Sebze

Mutlaka çiğ iyi temizlenmiş sebzeler tüketin. Özellikle koyu yeşil yapraklı olanları.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
6
OHA!
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
13
Beğendim
Alkış Alkış
2
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun