19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun!

1 dakikada okuyabilirsiniz


Bugün 19 Mayıs! Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Atatürk, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basarak aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmış oldu. Dünya tarihine adını yazdıracak olan Kurtuluş savaşının zeminini hazırladı. Aslında 19 Mayıs bizim için sadece Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı değil. Günümüze kadar gelmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıç tarihidir. Atatürk bu tarihte, bağımsız bir Türkiye için Samsun’a  adımını attı. Bizler, bütün 19 Mayıs’ları Atatürk’ün emaneti olarak sahip çıkmalıyız. Çünkü Atatürk’e minnettarız. İşte Atatürk ve 19 Mayıs!

19 Mayıs'ın tarihi

İngilizler, 21 Nisan 1919 günü Osmanlı hükümetine bildiri vererek Samsun'u işgal edeceklerini bildirdi. Gerekçe olarak, Samsun halkının ayaklanarak Hristiyanları öldürdüklerini gösterdiler. Ayaklanmanın bastırılması gerektiğini aksi taktirde müdahale edeceklerini söylediler. Bunun üzerine padişah, Mustafa Kemal'i 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun'a göndermeye karar verdi. Bu Atatürk için büyük bir fırsat oldu. Beklediği şey tam olarak gerçekleşmiş oldu. Çünkü, Milli Mücadeleyi başlatmak için en uygun olan yer burasıydı. Bunun üzerine, 16 Mayıs 1919 Cuma günü, Bandırma vapuru ile Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs'ta Samsun'a ayak basan Mustafa Kemal, bugünle beraber bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temellerini de atmış oldu. Ve Atatürk Kurtuluş savaşıyla, itilaf devletlerine karşı milli mücadelesini başlatmış oldu.

20 Haziran 1938 yılında böyle önemli bir tarihin bayram olmasına karar verildi

Tabi 19 Mayıs'ta, birçok milli bayramımız gibi Cumhuriyet'in ilanından sonra kutlanmaya başlandı. 20 Haziran 1938 yılında böyle önemli bir tarihin bayram olmasına karar verildi. Atatürk'ü anmak ve ona olan minnettarlığımızı göstermek için bu önemli günü her yıl "Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutluyoruz.

Atatürk Türk gençliğine olan güvenini şu sözlerle ifade etmiştir

Gençler!Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum."


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Alkış Alkış
0
Alkış
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun