149 Yaşındaki Dünyanın İlk Otomobilini Görenler Şaşırıyor!

1 dakikada okuyabilirsiniz


Tarihe motorlu araçların ilk örneği olarak geçen “Fardier” isimli bu araç bir Fransız mucit olan Nicolas Joseph Cugnot(Nikola Jozef Künyo) tarafından tasarlandı.

Dünyanın ilk arabası: "Fardier"

Aslen mühendis olan,Fransız Ordusunda topçu yüzbaşı olarak görev alan Nicolas Cugnot,başlangıçta ateşli askeri bir traktör yapmak istemişti.

Ancak çalışmalarını tamamladığında ortaya "kendi kendine hareket edebilen ilk kara taşıtı" olan Fardier çıktı.Bu otomobil bir binek aracı olarak tanıtılmıştı.

Cugnot'un icatından 16 yıl sonra,1885 yılında içten yanmalı ve benzinle çalışan ilk motorlu aracı Alman mühendis Karl Benz üretti.Dolayısıyla ilk benzinli Otomobil'in muciti Karl Benz olarak kabul edilir.

Karl Benz

Cugnot'un aracı ise buhar kazanından elde edilen güçle çalışan,buhar makinalı ve üç tekerlekli bir otomobildi.Bu ilk otomobil saatte en fazla 5 km hızla gidebiliyordu ve çalışma süresi yalnızca 15 dakika kadardı.Üstelik hava ile dolu tekerleri bile yoktu.

Yedek su ve yakıt sağlayabilecek bir dizaynı olmaması,ayrıca projeyi destekleyen Savaş Bakanının görevden ayrılması sebepleriyle pratik hayatta kullanılamayan bu ilk otomobil müzeye kaldırıldı.

Fransız yönetiminin kara ulaşımında otomobil taşımacılığını desteklemeyen tutumu nedeniyle ilk Otomobili icat eden ülke olmasına rağmen Fransa diğer ülkelerin gerisinde kaldı.1880'lerden 1960'lara kadar Amerika sektördeki gelişimin öncüsü oldu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
OHA! OHA!
0
OHA!
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Alkış Alkış
1
Alkış
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Format Seçin
Kişilik Testi
Hazırladığınız sorular ile bir sonuca varmak için kişilik testleri oluşturun.
Anket
Kendi sorularınız ile dikkat çekici anketler oluşturabilirsiniz.
Hikaye / Haber
İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz içerikler oluşturun
Liste İçerik (1-10)
1'den başlayan klasik liste içerikler üretin
Liste İçerik (10-1)
1. seçeneği sona bırakan geri sayım içerikler oluşturun
Açık Liste
Herkesin ekleme yapabileceği liste içerikler oluşturun